Odejście najbliższej osoby wiąże się nie tylko ze smutkiem i tęsknotą – to również konieczność dopełnienia formalności, które zapewnią naszym bliskim godne pożegnanie. Coraz powszechniejsza w tym zakresie staje się decyzja o kremacji, ale wiele dotyczących jej kwestii wciąż może pozostawać niejasnych. Jak dokładnie przebiega taki pochówek? Ile trwa kremacja i czy do jej przeprowadzenia wykorzystuje się trumnę? Czy jest ona tańsza niż pochowanie zmarłego w tradycyjny sposób? Warto odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Jak przebiega kremacja?
Decydując się na kremację, rodzina zmarłego musi przede wszystkim dopełnić formalności związanych zarówno z jego śmiercią, jak i z przekazaniem ciała pod opiekę firmy pogrzebowej. Niezbędna do kremacji jest trumna kremacyjna – nielakierowana. Dobierana jest ona do postury osoby zmarłej. Następnie dochodzi do wyboru urny, która może zostać zamówiona w jednym z bardzo różnorodnych wariantów.
W kolejnym kroku ciało jest przygotowywane do kremacji i ewentualnie wystawiane w zakładzie kremacji w celu pożegnania. Trumnę następnie umieszcza się w piecu kremacyjnym, gdzie rozpoczyna się proces kremacji, trwający zwykle ok. dwóch godzin. Po jej zakończeniu prochy składane są do wybranej urny.
Wybór urny
Przy organizacji pochówku najbliżsi zmarłego muszą podjąć wiele decyzji, a jedną z najistotniejszych z nich jest wybór urny. Te są dostępne w bardzo zróżnicowanych wariantach, pod różnymi względami. Podstawową kwestią pozostaje kolorystyka – najpopularniejsze są urny w stonowanych odcieniach jak czerń i biel, ale można zdecydować się również na mniej typowe. Warto wspomnieć o urnach dających możliwość spersonalizowania pod kątem wyznania – umieszcza się na nich symbole religijne zgodnie z wolą zamawiającego albo ozdoby świeckie.
Czy kremacja jest tańsza od tradycyjnego pochówku?
Różnorodność dostępnych urn kremacyjnych oraz aspekty takie jak wybrana kolorystyka, opcjonalne lakierowanie, wzór, kształt czy elementy ozdobne wpływają również na cenę zakupu urny, a tym samym na koszt całego pochówku. Ma na niego wpływ także materiał, z jakiego została ona wykonana. Najtańsze są przede wszystkim warianty metalowe i biodegradowalne, natomiast do droższych należą:
- drewniane,
- kamienne,
- szklane,
- ceramiczne.
Cena urny jest zależna też od ewentualnej decyzji o wykonaniu jej w niestandardowej formie, tzn. na przykład w kształcie kasku motocyklowego, aby upamiętnić pasjonata motoryzacji.
Zakup urny pozostaje jednak jedną z wielu składowych kosztu całego pochówku i nie decyduje o możliwości stwierdzenia, czy pogrzeb tego rodzaju jest tańszy od tradycyjnego. Nie przesądzają o tym również inne, liczne zmienne, takie jak między innymi koszt samej kremacji lub cena trumny. Warto bowiem wspomnieć, że przykładowo kupno dębowej trumny w stylu amerykańskim do pochówku tradycyjnego może okazać się droższe niż łączny koszt całej kremacji. Trzeba pamiętać, że znaczenie mają też kwestie niedotyczące samego sposobu pochówku, a więc choćby opłata administracyjna na cmentarzu albo rodzaj grobu (np. głębinowy, grobowiec, kolumbarium, grób na polu urnowym czy w ogrodzie pamięci).
To, czy mniej kosztowna okaże się kremacja, czy pochówek tradycyjny, zależy zatem od wielu czynników, które mogą przechylić szalę na jedną lub drugą stronę. Najważniejsze pozostaje jednak to, by zadbać o pożegnanie zmarłego w sposób odpowiednio honorujący jego pamięć.